از من بپرس (قسمت اول): پاسخ به 3 سؤال مالیاتی شما


 قسمت اول از من بپرس

سؤال اول: مالیات سایت‌های خدماتی مانند (سایت ارائه دهنده خدمات پیشخوان دولتی یا فروشگاهی چطور محاسبه می‌شود؟ با توجه به اینکه متأسفانه چند سازمان به طور موازی متولی کسب‌وکارهای نوپا هستند و قوانین در بعضی موارد با هم منطبق نیستند.

پاسخ: در کل قوانین مالیاتی تجارت الکترونیک، همانند قوانین کسب و کار سنتی می‌باشد. یعنی شما می‌توانید هم به صورت شخص حقیقی و هم شخص حقوقی فعالیت کنید. اگر الزامی برای ثبت کسب و کار خود به صورت حقوقی ندارید (یعنی قصد شرکت در مناقصات و مزایده ندارید) به صورت حقیقی فعالیت کنید زیرا تشریفات مالیاتی کمتری دارد، اگر به صورت حقوقی کار کنید مبلغ مالیات شما نسبت به 25 درصد سود شما محاسبه خواهد شد و یک سری تکالیف و تشریفات خاص خود را نیز دارد. اگر هنوز پاسخ سؤال خود را دریافت نکردید می توایند از متخصصین مشاور مالیاتی کمک بگیرید.

 

سؤال دوم: شرکت تعاونی تولید و توزیع محصولات کشاورزی، قصد دارد یک وام از بانک کشاورزی تقاضا کند جهت بسته بندی محصولات خود مانند چای و برنج و...، مبلغ وام از طرف بانک مستقیماً به حساب شرکت سازنده دستگاه واریز می‌شود و بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان است. آیا به این شرکت ارزش افزوده تعلق میگیرد و باید به مبلغ خالص دستگاه‌ها 9 درصد ارزش افزوده اضافه کند و بپردازد؟

پاسخ: فعالیت این شرکت از مصادیق ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد، که طبق بند یک آن معاف می‌باشند. نکته : تبصره (2) ماده 17 قانون مالیات بر ارزش افزوده : در صورتی که مؤدیان به عرضه کالا یا خدمت معاف از مالیات موضوع این قانون فعالیت داشته باشند و یا طبق مقررات این قانون مشمول مالیات نباشند، مالیات پرداخت شده بابت کالا یا خدمت تا این مرحله قابل استرداد نمی‌باشد. تبصره (5) : آن قسمت از مالیات‌های ارزش افزوده پرداختی مؤدیان که طبق مقررات این قانون قابل کسر از مالیات‌های وصول شده یا قابل استرداد نیست، جزء هزینه‌های قابل قبول موضوع قانون مالیات‌های مستقیم محسوب می‌شود.

برای مطالعه بیشتر محصول آموزش ارزش افزوده را تهیه کنید.

سؤال سوم: شرکتی به دلیل شرایط دریافت تسهیلات بانکی در مقطعی مجبور شده است سرمایه ثبت شده خود را افزایش کلانی بدهد و اکنون بنا به دلایلی می‌خواهد سرمایه خود را کاهش دهد؟ آیا مکان کاهش سرمایه از نطر قانونی امکان پذیر است؟ در صورت ممکن بودن، پیامدهای منفی این کاهش سرمایه در آینده چه خواهد بود؟ شرکت مورد نظر در حال حاضر زیان‌ده است آیا کاهش سرمایه می‌تواند بر فعالیت آن تاثیر گذار باشد؟

پاسخ: قطعاً از نظر قانونی هیچ منعی برای کاهش سرمایه وجود ندارد. از نظر حقوقی و مالیاتی هیچ پیامد منفی‌ای برای کاهش سرمایه وجود نخواهد داشت. کاهش سرمایه با زیان‌ده بودن شرکت نمی‌تواند ارتباطی داشته باشد. همچنین اگر به مشاور مالیاتی نیازمندید می‌توایند از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری ستفاده کنید.

اگر صاحب کسب و کارید اما با نحوه محاسبه مالیات کارتخوان آشنایی ندارید؛ پیشنهاد می کنم مقاله مالیات کارتخوان را مطالعه کنید.

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

5 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت اول): پاسخ به 3 سؤال مالیاتی شما

  1. سمیه دهقان گفته:

    خیلی دوست داشتم مخصوصا سوال آخر که الان باهاش چالش هم دارم.
    ممنون از زمانی که گذاشتید

  2. مطهری نژاد گفته:

    سلام علیکم
    ما یه شرکت تعاونی هستیمکه در سال 95 مبلغ 500 میلیون سود ابراز کردیم. دارایی اومده برای ما 580 تا سود گرفته. من تازه وارد رشته حسابداری شدم و تازه حسابدار اینجا شدم. مگه شرکت های تعاونی معاف نیستن؟
    ممنون میشم بفرمایید.

  3. میثم گفته:

    با سلام
    شرکت ما در سال ۹۵ برای ۵۰ پرسنل خود هزینه کتاب و یک سری کالاهای فرهنگی به مبلغ ۶۷۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال هزینه کرده است. آیا همه این هزینه قابل قبول است؟

  4. پیام گفته:

    با سلام
    من یک شرکت توسعه نرم افزاری سهامی خاص ثبت کردم.
    حالا میخواستم بپرسم با فعالیت های فرهنگی مثلا حمایت از ارکستر فیلارمونیک استانمون، شامل معافیت از مالیات میشم؟ و اینکه کلا چه شرایطی برای این معافیت های فرهنگی وجود داره؟
    ممنونم