از من بپرس (قسمت سوم): پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما


 قسمت سوم از من بپرس

سؤال اول: شرکتی سهامی عام است که در بورس و در تاریخ 1395/02/19 سرمایه خویش را از محل مطالبان حال شده سهامداران خود از مبلغ 47/000 میلیارد ریال به مبلغ 96/000 میلیارد ریال افزایش داده است. حق تمبر افزایش سرمایه این مورد چگونه محاسبه می شود؟

پاسخ: در رابطه با این سؤال یک قانون داریم به نام قانون رفع موانع تولید که ماده 27 این قانون اینگونه بیان میکند: اگر شرکتی در بورس پذیرفته باشد و از محل آورده نقدی یا محل مطالبات حال شده سهامداران خود افزایش سرمایه بدهد از حق تمبر معاف است.

پس با استناد به ماده 27 قانون رفع موانع تولید، از حق تمبر مالیاتی معاف هستند چون شرکت پذیرفته شده در بورس هست و از محل مطالبات حال شده سهامدارانش افزایش سرمایه داده است.

باید توجه داشته باشیم که در مبحث مالیات، فقط قانون مالیات‌ها و ارزش افزوده را نداریم بلکه قوانین دیگری هستند که بر مباحث مالیاتی تسری پیدا می‌کنند به طور مثال در رابطه با سؤال مطرح شده، قانونی وجود دارد به نام قانون رفع موانع تولید که در ماده 27 آن بیان می‌شود: اگر شرکتی در بورس پذیرفته شده باشد؛ از محل آورده نقدی یا مطالبات حاد شده سهامداران، افزایش سرمایه دهد، از پرداخت حق تمبر معاف است. بنابراین در رابطه با سؤال مطروحه، نیازی به پرداخت حق تمبر نیست. همچنین اگر سؤال شما تخصصی است می‌توانید از متخصصین مشاور مالیاتی کمک بگیرید.

سؤال دوم: آیا به پاداش هیأت مدیره مالیات تعلق می‌گیرد؟

پاسخ: در بخشنامه 28345، بند 8 ، بیان می‌شود: به علت اینکه پاداش پرداختی به هیئت مدیره مطابق مواد 239 و 241 قانون تجارت، از محل سود خالص به اعضای هیئت مدیره پرداخت می‌شود؛ لذا نمی‌تواند جزء هزینه‌های قابل قبول باشد و ضرورتا باید 10 % کم شود تا این پرداختی به هیئت مدیره جزء هزینه‌های قابل قبول محسوب شود.

سؤال سوم: نقل و انتقال املاکی که از طریق احکام قضایی به تملک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام درآمده است یا خریداری شده است، مشمول مالیات است یا خیر؟

در بخشنامه 11485 در بند 5، هرگونه عواید ناشی از اجرای احکام قضایی از قبیل نگهداری یا فروش اموال منقول و غیرمنقول به علت اینکه در اجرای احکام قضایی عمل شده، فعالیت اقتصادی محسوب نمی‌گردد و بابت عواید حاصله (به هر مبلغ که باشد) هیچ‌گونه مالیاتی مطالبه نخواهد شد. در حالت دوم، نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل و سایر حقوق از تاریخ ابلاغ این بخشنامه منحصرا مشمول مالیات ماده 59 و عندالاقتضاء ماده 77 قانون مالیات‌های مستقیم بوده که مالیات متعلقه به حساب ذیربط خزانه داری کل کشور، واریز خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله: مالیات املاک را نیز مطالعه کنید.

سؤال چهارم: اگر هزینه بازخرید مرخصی استفاده نشده کارمندان به صورت نقدی پرداخت شود، آیا هزینه قابل قبول محسوب می‌شود؟

در رابطه با این سؤال، در بخشنامه 28345 در بند 4، بله؛ اگر به صورت نقدی هزینه بازخرید مرخصی استفاده نشده کارمندان را پرداخت کنیم، قابل قبول است. ضمن اینکه وجود پرداختی بابت بازخرید مرخصی کارکنان به استناد بند 5 ماده 91 صرفا در زمان پرداخت در زمان بازنشستگی یا از کار افتادگی مشمول مالیات حقوق نیست.
پیشنهاد: بخشنامه 28345 را مطالعه فرمایید. همچنین برای دریافت مشاور مالیاتی می‌توانید از مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری استفاده کنید.

از من بپرس

من فرشید رستگار در قسمت بعدی از من بپرس، به سؤالات شما پاسخ خواهم داد.

لطفاً سؤالات خود را در پایین همین پست، درج نمایید.

5 دیدگاه برای “از من بپرس (قسمت سوم): پاسخ به 4 سؤال مالیاتی شما

  1. سمیرا سیدی گفته:

    با احترام
    اگر وزارتخانه ای املاک خودش رو واگذار کنه مشمول مالیاته؟

  2. محسنی گفته:

    مگه علی الراس برداشته نشده؟؟؟؟ الان برای سال 95 ما رو علی الراس کردن چرا؟

  3. سامان گفته:

    سلام. شرکت ما در اصفهان است و ما میخواییم یکی از املاک خودمون رو در تهران بفروشیم. از کدوم اداره باید گواهی ماده 187 رو بگیریم؟
    مرسی

  4. مهناز خرمی گفته:

    با سلام و خسته نباشید
    لطفا در مورد روش علی الراس در ارزش افزوده توضیح بدهید.
    با سپاس

  5. علی امراللهی گفته:

    سلام. در واردات خدمات ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده رو چطوری حسب میکنن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *